call us today: Orlando (321) 316-4762 Tampa: (813) 888-6622
| Manufacturer | PROformance Hoops |
|---|---|
| Backboard Size | 72" x 42" |
| Tempered Glass Thickness | 1/2” |
| Pole Size | 6" x 6" |
| Pole Steel Thickness | 7 Gauge |
| Height Range | 10ft Fixed Height |
| Undercoat | Hot Dipped Galvanized |
| Hardware | Stainless Steel |
| Rim | Dual Spring Breakaway with Hide-away net attachment |
| Overhang | 4ft |
| Weight | 577 lbs |
| Product ID | 35FH |
$3,679 Original price was: $3,679.$3,179Current price is: $3,179.
Free Pole Pad, Base Pad and Backboard Edge Pad
Limited Time Only
AVAILABILITY: IN STOCK
[ninja_tables id=”2949″]
[ninja_tables id=”371″]