call us today: Orlando (321) 316-4762 Tampa: (813) 888-6622
| Manufacturer | PROformance Hoops |
|---|---|
| Backboard Size | 60" x 36" |
| Tempered Glass Thickness | 3/8” |
| Pole Size | 6" x 6" |
| Pole Steel Thickness | 11 Gauge |
| Height Range | 7.5ft. to 10ft |
| Height Adjustment | Single Cylinder |
| Undercoat | Electroplated Zinc |
| Hardware | Stainless Steel |
| Rim | Dual Spring Breakaway with Hide-away net attachment |
| Overhang | (at 10ft) – 2.5ft. |
| Weight | 319 lbs |
| Product ID | 1209 |
$2,299 Original price was: $2,299.$1,999Current price is: $1,999.
Free Base Pad included
AVAILABILITY: Limited Time- Limited Quantities
[ninja_tables id=”424″]
[ninja_tables id=”423″]