call us today: Orlando (321) 316-4762 Tampa: (813) 888-6622
| Manufacturer | PROformance Hoops |
|---|---|
| Backboard Size | 60" x 38" |
| Tempered Glass Thickness | 3/8” |
| Pole Size | 6" x 6" |
| Pole Steel Thickness | 11 Gauge |
| Height Range | 7.5ft. to 10ft |
| Height Adjustment | Single Cylinder with Gear Box |
| Undercoat | Electroplated Zinc |
| Hardware | Stainless Steel |
| Rim | Dual Spring Breakaway with Hide-away net attachment |
| Overhang | (at 10ft) – 2.5ft. |
| Product ID | 19 |
| Weight | 319 lbs |
$2,899 Original price was: $2,899.$2,499Current price is: $2,499.
Free Pole Pad, Base Pad and Backboard Edge Pad
Limited Time Only
AVAILABILITY: IN STOCK
[ninja_tables id=”407″]
[ninja_tables id=”408″]