call us today: Orlando (321) 316-4762 Tampa: (813) 888-6622
| Manufacturer | PROformance Hoops |
|---|---|
| Backboard Size | 54" x 36" |
| Tempered Glass Thickness | 1/2” |
| Pole Size | 5" x 5" |
| Pole Steel Thickness | 7 Gauge |
| Height Range | 10ft Fixed Height |
| Undercoat | Hot Dipped Galvanized |
| Hardware | Stainless Steel |
| Rim | Dual Spring Breakaway with Hide-away net attachment |
| Overhang | 3ft. |
| Weight | 455 lbs |
| Product ID | 33FH |
$2,979 Original price was: $2,979.$2,679Current price is: $2,679.
Free Pole Pad, Base Pad and Backboard Edge Pad
Limited Time Only
AVAILABILITY: IN STOCK
[ninja_tables id=”2950″]
[ninja_tables id=”387″]