call us today: Orlando (321) 316-4762 Tampa: (813) 888-6622
| Manufacturer | PROformance Hoops |
|---|---|
| Backboard Size | 60" x 38" |
| Tempered Glass Thickness | 1/2” |
| Pole Size | 6" x 6" |
| Pole Steel Thickness | 7 Gauge |
| Height Range | 10ft Fixed Height |
| Undercoat | Hot Dipped Galvanized |
| Hardware | Stainless Steel |
| Rim | Dual Spring Breakaway with Hide-away net attachment |
| Overhang | 3ft. |
| Weight | 508 lbs |
| Product ID | 34FH |
$3,279 Original price was: $3,279.$2,879Current price is: $2,879.
Free Pole Pad, Base Pad and Backboard Edge Pad
Limited Time Only
AVAILABILITY: IN STOCK
[ninja_tables id=”2946″]
[ninja_tables id=”377″]